Miejska dżungla i artykuły dyskusyjne. Otwierają się nowe GALERIE [OD] ULICY

Miejska dżungla i artykuły dyskusyjne. Otwierają się nowe GALERIE [OD] ULICY

Powstają w witrynach opuszczonych, piwnicznych lokali usługowych, które 
po remoncie zapraszają artystów do tworzenia i prezentowania obiektów inspirowanych Śródmieściem Szczecina i jego mieszkańców. Z końcem lipca otwarte zostaną kolejne dwie ekspozycje.

To inicjatywa Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”, które przy wsparciu Gminy Miasto Szczecin i Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o. realizuje obecnie projekt GALERII [OD] ULICY. W witrynach dawnych, opuszczonych sklepów piwnicznych prezentują obiekty, do tworzenia których zapraszają artystów. Chodzi o to, by prezentowane tymczasowo prace były inspirowane Śródmieściem 
i wchodziły z mieszkańcami w dialog.

Projekt jest realizowany i finansowany w ramach większego programu pn. „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy”, który od 2017 roku prowadzi Gmina Miasto Szczecin. Prezentowane w GALERIACH [OD] ULICY obiekty to – jak tłumaczą pomysłodawcy – bardziej „sztuka na ulicy”, w zupełnie nowych przestrzeniach, do tej pory raczej odstraszających niż zapraszających do podziwiania. „Śródmiejskie witryny inspirują artystów w różny sposób: niektórzy odnoszą się do ich dawnych przeznaczeń, inni traktują je trochę jak płótno, jeszcze inni odnajdują w ich konstrukcjach echa architektury pobliskich kamienic. To sprawia, że propozycje obiektów bardzo się od siebie różnią” – dodaje Rabińska.

Miejska dżungla

Ekspozycje w witrynach mają charakter czasowy. Do tej pory otwarta została jedna, 
w witrynie przy ul. Rayskiego 23. Zajęli ją Kaja i Piotr Depta-Kleśta, ilustrując przekrój (nie)typowej śródmiejskiej kamienicy. Na otwarciu pojawili się okoliczni mieszkańcy, artyści, lokalni przedsiębiorcy.

Teraz tę nietypową przestrzeń wystawienniczą zajmie kolejny duet: Karolina Michalewicz 
i Natalia Kochaniuk. Studentki kierunku Multimedia szczecińskiej Akademii Sztuki tęsknią 
za zielenią w mieście. W witrynie stworzą miejską dżunglę. „Zieleń w mieście pełni ważne funkcje. Oczyszcza powietrze, tłumi hałasy, daje cień i wytchnienie. Sprawia też, że czujemy się lepiej, działa na nasze zmysły, powoduje, że jesteśmy szczęśliwsi. Szczecin pod tym względem nie może narzekać”. – tłumaczą autorki obiektu – „Przede wszystkim jednak 
w mikroskali mieszkania roślina sprawia, że przestaje ono być przestrzenią a staje się domem. Nasza witrynka to takie skrzyżowanie przytulnego domu z tęsknotą za bujnością tropików, trochę podróż bez wyjeżdżania z własnego miasta a trochę miejska mini oranżeria do obserwacji”.

Rośliny, z których część być może trafi ostatecznie do witryny można było przynieść podczas warsztatów roślinnych. Odbyły się one 22 lipca w przestrzeni miejskiej w Śródmieściu. Wybrane zostaną tylko te najtwardsze – życie na śródmiejskiej nasłonecznionej ścianie nie należy do najłatwiejszych. Obiekt będzie dostępny do oglądania przez około miesiąc, później rośliny trafią do mieszkańców podczas objazdu mobilnym sanatorium dla miejskich roślin. Otwarcie witryny już 27 lipca (piątek) o godzinie 18.00 przy ul. Rayskiego 23. W programie muzyka na żywo i mały poczęstunek.

Artykuły dyskusyjne

Ile jesteś w stanie poświęcić, by mieć rację? Pytają o to projektantki graficzne Ada Krawczak i Zuzanna Waligórska, autorki obiektu pn. „Artykuły dyskusyjne”, który powstaje w witrynie przy ul. Jagiellońskiej 91. „Inspirowało nas dawne przeznaczenie tej przestrzeni. Miała ona prezentować towary, zachęcać do kupna lub skorzystania z usługi. Zastanowiłyśmy się, ile kosztowałoby pogodzenie wszystkich interesów mieszkańców Śródmieścia i jak można przedstawić w formie produktu, gadżetu gotowego do zakupu, te elementy życia, które prowadzą do niezgody” – opowiadają autorki.

Ich „udawany sklep” sprzedaje tylko kilka produktów, a każdy symbolizuje zestaw zrobiony z… klocków Lego. Wyglądające na dziecięce zabawki elementy ekspozycji dotyczą problemów o różnej skali spotykanych w centrach miast: bezdomności, palenia w piecach śmieciami czy psich odchodów na ulicach. Każdy z nich można „kupić” – za tyle, ile jesteśmy w stanie poświęcić, by wygrać spór. Choć zakupy te są możliwe tylko hipotetycznie, zachęcają do przemyślenia, jak nasza postawa kształtuje rzeczywistość wokół nas.
„Klocki Lego mogłyby się wydawać mało dojrzałym tworzywem, przecież bawią się nim dzieci. Ale wbrew pozorom często są idealnym w swej formie komentarzem 
do rzeczywistości, kontrastem, z najsłynniejszym chyba przykładem dzieła autorstwa Zbigniewa Libery, który zaprojektował zestaw pn. Lego. Obóz koncentracyjny” – dodaje Kinga Rabińska – „Praca dziewczyn to też komentarz: na pewno lżejszy w wymowie 
i tyczący się zupełnie innych tematów, ale odnoszący się do tego, jak wiele zależy od nas samych, gdy mowa o zmianie w środowisku”.

Sklep pojawi się w przestrzeni 26 lipca (czwartek) bez oficjalnego otwarcia. „Chcemy, 
by wyrósł trochę niespodziewanie, by zaskoczył szczecinian i przez to zaskoczenie – zmusił do przystanięcia” – tłumaczą autorki, które 23 lipca w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim poprowadziły także warsztaty dla mieszkańców o sztuce dyskusji – „W trakcie warsztatów wspólnie z uczestnikami stworzyliśmy kilka obiektów, też z klocków Lego, które 
w symboliczny sposób przedstawiają metody rozwiązywania konfliktów, a jeden z tych obiektów stanie się elementem wystawy.”.

Kolejne witryny w planach

W tym roku ekspozycja w każdej z działających witryn zmieni się jeszcze przynajmniej raz. Dołączy do nich jeszcze jedna, największa, też zlokalizowana przy ul. Jagiellońskiej. „Mamy już harmonogram ekspozycji do końca roku, ale jeśli ktoś ma świetny pomysł i chciałby 
z nami porozmawiać, zapraszamy do kontaktu mailowego na adres: kinga@oswajaniesztuki.pl”.

####
CO:

GALERIE [OD] ULICY

KIEDY:

Artykuły dyskusyjne_Ada Krawczak i Zuzanna Waligórska (26.07)>/p>

Miejska dżungla_Karolina Michalewicz i Natalia Kochaniuk (27.07, godz. 18.00)

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”, Gmina Miasto Szczecin, Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o.

PARTNERZY:

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, Columbus Coffee Fryga, Goniec Szczecin