Wystawa fotograficzna o Śródmieściu w Śródmieściu

Otwiera się kolejna wystawa w GALERII [OD] ULICY przy ul. Rayskiego 23. Tym razem w dawnej witrynie lokalu piwnicznego oglądać będzie można zdjęcia Śródmieścia. Za darmo, o każdej porze, dla wszystkich.

To już trzecia ekspozycja, która pojawia się w nietypowym miejscu, czyli dawnej witrynie lokalu piwnicznego przy ul. Rayskiego 23. Ta niezwykła „przestrzeń wystawiennicza” dostępna jest dla wszystkich mieszkańców i o każdej porze – wystarczy przejść się do Śródmieścia, które znów jest bohaterem wystawy w GALERII [OD] ULICY.

Wystawa „the edges”, czyli „krawędzie”, to zbiór fotografii detali Śródmieścia – nie zawsze ładnych czy estetycznych, często niezauważanych przez samych mieszkańców. „Claire Kidman, autorka wystawy, nie mieszka w Szczecinie, nie mieszka nawet w Polsce, więc jej spojrzenie to wizja przyjezdnej, osoby
z zewnątrz.” – tłumaczy Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”, inicjatora projektu GALERII [OD] ULICY.

„Poruszając się w obszarze tzw. fotografii ulicznej, nastawiamy się na rejestrację ulotności miasta
i poszukiwanie punktów stycznych, na które nasz mózg reaguje zdziwieniem. Chodzi o kompozycję, ale też o uchwycenie momentu decydującego” – tłumaczy Kidman. Moment decydujący, termin użyty przez mistrza tego gatunku fotografii Henriego Cartiera-Bressona w 1952 r., to właśnie ta ulotna chwila, ten niepowtarzalny moment, gdy wszystko wpada na właściwe tory, który – uwieczniony na zdjęciu – fascynuje odbiorcę. Kidman jeszcze bardziej zdaje się na jednorazowość doświadczenia, korzystając wyłącznie z fotografii analogowej.

Powstanie wystawy „the edges” poprzedził spacer fotograficzny po Śródmieściu, w którym wzięli udział mieszkańcy. Jego efekty także będzie można podziwiać podczas otwarcia– niektóre ze zdjęć jego uczestników, skupiające się na niezwykłych detalach centrum Szczecina, będzie można zabrać ze sobą. Wystawa „the edges” autorstwa Claire Kidman zostanie otwarta w niedzielę, 7 października, o godz. 14.00 przy ul. Rayskiego 23. Wstęp wolny. 

###

CO: Claire Kidman „the edges” w GALERII [OD] ULICY
KIEDY: 7 października 2018, godz. 14.00
GDZIE: ul. Rayskiego 23
WSTĘP WOLNY
WIĘCEJ: fb.com/OswajanieSztuki
OSOBA DO KONTAKTU: Kinga Rabińska, kinga@oswajaniesztuki.pl, tel. 665 490 310