Zapraszamy na „Spotkanie przy Głównej Alei”

Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki oraz MediaDizajn włącza się w proces rewitalizacji Śródmieścia Szczecina.  Dzięki nim na jeden weekend fragment Alej Wojska Polskiego, zostanie przywrócony przechodniom. 

Bogate doświadczenia z działalności Kinoteatru Pod Złotym Leszczem (w podwórzu kamienicy przy ul. Wielkopolskiej 27) zostaną wykorzystane w nowej przestrzeni. Jednym z pierwszych działań w ramach projektu „Akcja reaktywacja” po „Grach i Zabawach Podwórkowych” które były 16.09. w podwórkach na Ściegiennego, będzie „Spotkanie przy Głównej Alei”. Przedsięwzięcie ma na celu pokazać potencjał Śródmieścia, udowodnić sens przywrócenia funkcjonalności przestrzeni dedykowanych pieszym i zaktywizować do działania mieszkańców miasta.

Na jeden weekend fragment Alej Wojska Polskiego, zostanie przywrócony przechodniom. W sobotę i w niedzielę (23–24 września 2017) zachodnia pierzeja Alei Wojska Polskiego (od legendarnego Pasztecika, przez plac z dawną Ścianą Płaczu, po równie kultowy Sklep Rybny Atol) przeobrazi się w deptak. Niektórzy będą mieli okazję przypomnieć sobie okres świetności tego śródmiejskiego bulwaru, inni, siłą wyobraźni, zobaczyć jego przyszłość.

Zanim Aleja zmieni na chwilę swój charakter, już od dnia poprzedzającego wydarzenie (piątek, 22 września 2017), w jej części ograniczone zostanie parkowanie i… nastąpią wielkie porządki. Specjalistyczna maszyna skrupulatnie wyczyści trotuar, a wolontariusze uporządkują przestrzeń. Organizatorzy mają nadzieję, że do „jesiennych porządków” dołączą okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy.

Finałem będzie plenerowy happening „Czystość” w wykonaniu części zespołu reaktywowanego specjalnie na te okazję szczecińskiego Teatru KARTON. Aktorzy zajmą się skwerem przy pierwszej szczecińskiej Pizzeri Piccolo, serwującej kultową pizzę na grubym cieście. Po zmroku ulica zyska okolicznościową iluminację – między latarniami zawisną kolorowe girlandy.

Warto będzie wybrać się na wieczorny spacer! GODZINA 13:00 – STARTUJEMY PORZĄDKUJEMY – GODZINA 18:00 – happening „Czystość”

W sobotę i w niedzielę planowane są rozmaite prezentacje a w niedzielę także Pchli Targ, do udziału w którym organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych! Udział jest nieodpłatny, nie wymaga także formalności. Będzie można sprzedać lub wymienić się niepotrzebnymi rzeczami, podzielić ulubionymi smakami (domowymi wypiekami i przetworami), albo zaprezentować rękodzieło. Znajdzie się także miejsce dla ulicznych buskerów – muzyków i artystów wszelakiej maści. Najciekawsze z prezentacji artystycznych oraz kulinarnych zostaną nagrodzone.

SOBOTA – Wieczór na Głównej Alei Miasta . 18 – 21.30 NIEDZIELA -10 -15 PCHLI TARG

W działania włączyła się Rada Osiedla Śródmieście-Zachód – mieszkanki dzielnicy usmażą placki ziemniaczane na 35 sposobów. TRAFO Trafostacja Sztuki przygotowuję specjalną ekspozycję oraz program kreatywnych działań edukacyjnych. Od niedzielnego południa na skwerze przy Pizzeri Picollo działać będzie Akademia Cyrkowa – najmłodsi (a także starsi) będą mogli spróbować swoich umiejętności akrobatycznych, albo nauczyć się żonglerki. Centralnym punktem „Spotkania przy Głównej Alei” będzie scena umieszczona na platformie ciężarówki. W programie koncerty, oraz prezentacje.