Centrum Szczecina stanie się krainą książek

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – z tej okazji w szczecińskim Śródmieściu moc atrakcji i… nowe, literackie nazwy ulic.

Bez obaw, tylko na jeden dzień. W ramach przeprowadzonego w pierwszej połowie kwietnia plebiscytu mieszkańcy Szczecina wybrali kategorię alternatywnych, książkowych nazw ulic, które chcieliby zobaczyć w swoim mieście. Największe uznanie zyskały „Miejsca w literaturze”, a wskazane nazwy przyporządkowano najważniejszym drogom i placom, znajdującym się na obszarze rewitalizacji, czyli osiedlach Centrum, Śródmieście Zachód i Turzyn. I tak np. plac Grunwaldzki stał się placem Zielonego Wzgórza, aleja Wojska Polskiego zamieni się w aleję Stumilowego Lasu, a aleja Piastów – w aleję Bambino. „Zmienione nazwy ulic będzie można poznać dzięki mapie Literackiego Śródmieścia. Zaznaczyliśmy na niej również okoliczne miejsca przyjazne czytaniu, można więc potraktować ją jako przewodnik: dokąd udać się z książką lub po książkę, również po 23 kwietnia.” – zapowiada Aleksandra Grzesiek, koordynatorka akcji.

Na ten jeden dzień literackie adresy zyskają też miejsca sprzyjające czytaniu – księgarnie, biblioteki, antykwariaty, wreszcie skwery czy kawiarnie. Je również odnaleźć można na mapie. Część tych punktów na jeden dzień, 23 kwietnia, przygotowała specjalną ofertę dla posiadaczy map, np. pieczątkowa gra (śród)miejska – uprawniać będzie zwycięzców gratisów u partnerów akcji. „Przy zapraszaniu partnerów do akcji staraliśmy się wspierać głównie lokalne inicjatywy

i szczecińskie firmy. Mamy nadzieję, że staną się inspiracją do tworzenia kolejnych miejsc przyjaznych książkom w naszym mieście” – dodaje Grzesiek, która reprezentuje organizatora akcji, Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki”.

Oprócz zabawy z mapą i poznawania miasta od nowa, w Światowym Dniu Książki będzie można wziąć udział w warsztatach, dostać książkę na mieście czy wymienić się na inne. Jest z czego wybierać, a szczegółów należy szukać na mapie lub profilu facebookowym Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”. Od 20 kwietnia mapa Literackiego Śródmieścia dostępna będzie online, a od 21 kwietnia będziecie ją mogli znaleźć w przestrzeni Szczecina – u partnerów akcji oraz podczas premiery szczecińskiej nieMAPY w alei Kwiatowej w sobotę, 21 kwietnia.

Akcja „Literackie Śródmieście” realizowana jest w ramach projektu „miasTOmy – program animacji społecznej na obszarze rewitalizacji”, współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

PROGRAM WYDARZENIA:

2018-04-19 PROGRAM LITERACKIE ŚRÓDMIEŚCIE